Civilno društvo se već više od godinu dana aktivno priprema za predstojeću izmenu Ustava Republike Srbije, raspravljajući o položaju pravosuđa, ali otvarajući i brojna druga pitanja koja treba da budu predmet ove izmene.
Akcionim planom za poglavlje 23 – Pravosuđe i osnovna prava, Vlada Republike Srbije obavezala se da će do kraja 2017. izmeniti Ustav u delu koji se odnosi na pravosuđe.
Kroz veliki broj konferencija, rasprava i akcija sprovedenih u želji da se što veći broj građana motiviše i podstakne za učešće u društvenoj raspravi o promeni Ustava, civilno društvo je pokazalo da je nezaobilazan akter u predstojećoj ustavnoj reformi, naročito ako se želi izbeći usvajanje ustavnih promena na način na koji je 2006. usvojen poslednji Ustav Republike Srbije.
Smatrali smo neophodnim da naše napore i aktivnosti u ovoj oblasti zaokružimo okupljanjem svih relevantnih aktera – nevladinih organizacija, političkih stranaka, akademske zajednice, predstavnika Vlade i Narodne skupštine Republike Srbije, kako bismo pokrenuli raspravu o svim aspektima ustavne reforme.
Konferencija DEMOKRATSKI DO USTAVNE REFORME održana je 31. oktobra 2017. godine, u organizaciji Fondacije Centar za demokratiju, Fondacije za otvoreno društvo, Komiteta pravnika za ljudska prava i Beogradskog centra za ljudska prava.
Događaju je prisustvovalo 85 predstavnika civilnog društva (nevladine organizacije, strukovna udruženja, sindikati…), profesora univerziteta, narodnih poslanika, predstavnika Vlade Republike Srbije, političkih stranaka i medija.
Pogledajte detaljniji izveštaj sa konferencije koji je objavljen u nedeljniku „Novi magazin“. Istraživanje „Stavovi građana i elite o ustavnim promenama“, koje je sprovela IPSOS Strategic Marketing za Fondaciju za otvoreno društvo možete pogledati na ovom linku
Ostavite komentar