Foto: NIN
Vest da je Vlada usvojila Predlog zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, prouzrokovala je revolt opozicije, građana i nevladinog sektora, ne samo stoga što se njime ukida cenzus, već i što bi takvo glasanje moglo da pogorša već ne baš najlegitimniji Ustav, zbog čije izmene se referendum i zakazuje. Deo Ustava koji bi trebalo da se menja odnosi se na pravosuđe, sporno po mišljenju Venecijanske komisije, i ključno za pristup naše države EU. Sudeći po nacrtu amandmana, politički vrh neće skinuti šapu sa domaćeg sudstva, prema reinterpretiranoj oceni Sofije Mandić iz Centra za pravosudna istraživanja.
Sa ovom pravnicom, specijalizovanom za ljudska prava, NIN razgovara o mogućim posledicama promene najvišeg državnog akta, kao i pomenutog zakona, ali i o političkoj odluci da se sve obavi na brzinu, pre aprilskih izbora, dok je Vlada još gotovo jednostranačka. Jedan od nusefekata takvih intervencija moglo bi biti da bismo za legalno pokretanje peticija morali državi da platimo minimum 10.000 evra.
Zar nije paradoksalno to što je predsednik Skupštine Ivica Dačić referendum o promeni dela Ustava koji se odnosi na pravosuđe već najavio za 16. januar 2022, iako će poslanici o vladinom Predlogu zakona o referendumu i narodnoj inicijativi raspravljati tek 25. novembra, a pet dana kasnije i o tekstu ustavnih amandmana?
Izjava Ivice Dačića o datumu sprovođenja referenduma je slika i prilika stanja u društvu. Ono o čemu govori je jednačina sa tri nepoznate: ne samo da je rok najavljen u skladu sa zakonom koji još uvek nije usvojen, već ni akt o promeni Ustava o kom bi, navodno, trebalo odlučivati na tom referendumu, nije usvojen u Skupštini dvotrećinskom većinom glasova, što je neophodno da bi se o referendumu moglo govoriti čak i u najavi. Suštinski se još uvek ne zna ni kako će Akt o promeni Ustava izgledati, jer i dalje čekamo mišljenje Venecijanske komisije o njemu, drugo po redu ove godine. Dakle, radi se o još jednoj demonstraciji sile zakonodavne i izvršne vlasti čija je glavna poruka – sve je već unapred odlučeno, vi građani ste kulisa u našoj predstavi.
Ako je Dačić već najavio datum referenduma, šta može da očekuje 42.000 građana koji su do ponedeljka do 12 časova potpisali peticiju, kojom se od Vlade zahteva da povuče iz procedure zakon o referendumu i narodnoj inicijativi?
Ti građani su očigledno vrlo zainteresovani za Predlog zakona, koji u sadašnjem obliku ni jedan jedini dan nije bio u javnoj raspravi. Vlada se na temu peticije za sada vidno ućutala. Jedino je ministarka pravde Maja Popović u intervjuu Novostima izjavila da nova rešenja Zakona o referendumu neće uticati ni na status Кosova, ni na projekat Jadar. Ta njena izjava istinita je isto koliko i ona da je u Srbiji moguće izreći smrtnu kaznu. Dakle vidimo nekakve nesuvisle pokušaje kontrole štete, sada kada je manipulacija izašla na videlo.
Кada je u pitanju reakcija, ne znam šta možemo da očekujemo, ali je sigurno da bi Vlada trebalo dobro da promisli šta će da uradi. Ako građane potpuno razvlašćujete ovakvim jednim predlogom, nije dobro da ignorišete njihovu vrlo glasnu reakciju da su primetili šta radite. Stvari će se u tom slučaju samo dalje komplikovati, a nisam sigurna da je to pogodno za Vladu, bez obzira na skupštinsku većinu koju trenutno uživa.
Čitajte ceo intervju u štampanom izdanju nedeljnika NIN.
Ostavite komentar