
Nakon prošlogodišnje uspešne saradnje između Centra za pravosudna istraživanja i Misije OEBS odlučeno je da se u 2019. godini održe još četiri radionice na temu “Etika sudija i tužilaca”, u cilju postizanja veće zainteresovanosti i profesionalne svesti, samopoštovanja i odlučnosti u obavljanju tužilačke i sudijske funkcije.
Do sada su održane radionice u Vranju, Leskovcu i Požarevcu dok su program samih radionica vodili pravni savetnik Misije OEBS-a u Srbiji Maurizio Salustro, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu u penziji dr Radmila Vasić, zamenik Apelacionog javnog tužioca u Beogradu Lidija Komlen Nikolić, kao i sudija i predsednica Vrhovnog suda Srbije u penziji Vida Petrović Škero.
Saradnici CEPRIS-a Ana Zdravković i Uroš Milosavljević ocenjuju da su sve četiri sesije razgovora bile plodotvorne. Rukovodioci sesija su ponudili obilje tzv. hipotetičkih slučajeva i stvarnih primera iz strane i, naročito, domaće sudske i tužilačke prakse, tako da su učesnici bili podstaknuti da saopšte moralne dileme, svoje viđenje moralnih prekršaja, ili moralno podozrenje, u odnosu na izvesna činjenja i događaje, koje su uočili u svojim radnim sredinama i ponude ih stručnom i kolegijalnom auditorijumu na razmatranje i ocenu.
Pažnja je naročito bila usmerena na uočavanje stepenovanja moralne obaveznosti i, shodno tome, odgovornosti sudija i tužilaca. Tako je napravljena i istaknuta razlika između obaveznosti koju predviđaju kodifikovana pravila – Ustav, zakoni, pravilnici o disciplinskoj odgovornosti, kodeksi profesionalne etike, ali i norme aktuelnog morala društvene sredine koje obavezuju autonomnim autoritetom.
Zgodna je bila prilika da se učesnicima skrene pažnja i na „normativne poduhvate“ aktuelne pravne politike, kao što su nacrti predloga „ustavnih amandmana“ koji se tiču pravosuđa i izmene Krivičnog zakonika uvođenjem novih krivičnih dela za koja je predviđena kazna doživotnog zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta.
Iako na prvi pogled izgleda kao da su ova pitanja van dometa etike, ona su i te kako korespodentna sa položajem sudije kao moralnog agenta, čije držanje i/ili postupanje mora biti slobodno i voljno da bi uopšte bilo moralno relevantno. Tek u uslovima normatino obezbeđene nezavisnosti sudstva i samostalnosti sudija stiče se mogućnost da se na osnovu etičkih kriterijuma izvrši slobodan i voljan izbor između dve mogućnosti, što inače predstavlja autentično polje moralnog delovanja.
U sve tri održane radionice učestvovalo je 60 predstavnika teritorijalno bliskih sudova i tužilaštava.
Radionice su pretežno ocenjene odličnim ocenama, među kojima se ističu: zadovoljstvo učesnika izborom gradova, tačnije činjenicom da se „zašlo“ izvan regionalnih centara koji su uobičajeno povlašćeni manifestacijama slične vrste, relevantnost a dotadašnja zapostavljenost teme, postignuta interaktivnost i umeće rukovodilaca sesija.
Četvrta radionica, koja će zatvoriti ovogodišnju edukaciju “Etika sudija i tužilaca” biće održana 24. septembra u Subotici.
Centar za pravosudna istraživanja je u saradnji sa Misijom OEBS u Srbiji 2018. godine sproveo radionice na temu ,,Etika sudija i tužilaca” u četiri regionalna centra Srbije: u Nišu, Novom Sadu, Beogradu i Kragujevcu.
Ostavite komentar