Prethodne četiri godine članovi CEPRIS-a bili su aktivni učesnici u diskusijama o nacrtima zakona najbitnijih za funkcionisanje pravosuđa, podnosili su inicijative za ocenu ustavnosti zakona, saopštenjima ukazivali na nedopustive pritiske i mešanja drugih grana vlasti na rad pravosuđa.
„Usmerili smo naše aktivnosti da građanima objasnimo da je nezavisno sudstvo njihovo pravo, a da sudstvo prihvati da je nezavisna vlast. Da tužilaštvo mora da primenjuje svoju samostalnost koja mu pripada i bori se za nezavisnost“, rekla je predsednica CEPRIS-a Vida Petrović Škero.
Kao član Nacionalnog Konventa o Evropskoj uniji CEPRIS je aktivno učestovao u radu u vezi Poglavlja 23, kao i u konsultativnom postupku izmene Ustava, koji je trajao više od dve godine.
Pravni stručnjaci CEPRIS-a sačinili su studiju analize procesa izmene Ustava, sa preporukama, kao i zbornik „Srpsko pravosuđe na Ustavnoj stranputici“ u kome su sistematično predstavili razvoj i inicijative izmene Ustava.
Analizirali su odnos Ustavnog suda i sudske vlasti, održali radionice sa sudijama i tužiocima o etici u više gradova, obaveštavali građane kako da se obrate Ustavnom sudu, kao i šta su najveći problemi u dosadašnjem radu ovog organa.
Učestvovali su u projektu „Sve oči usmerene na pravosuđe“ o praćenju suđenja za korupciju i organizovani kriminal u u Višem i Apelacionom sudu u Beogradu, sa redovno objavljivanim izveštajima.
„Konstatovali smo da ne postoji stvarna želja za nezavisnim sudstvom. Sve je jasnija volja da se podela vlasti svede na proklamaciju i da se i ove nedovoljne garantije nezavisnosti ukinu. Demokratija se guši jer postoji samo jedna stvarna vlast, izvršna vlast“, istakla je Petrović Škero.
CEPRIS je dao prostor nosiocima pravosudnih funkcija da sami progovore o pretnjama i pritiscima koji se na njih vrše. Pozvao je sudije da za vreme vanrednog stanja „sude po zakonu, a ne po strahu od pandemije ili od predstavnika izvršne vlasti“.
Apelovao je na Vladu da u tom periodu „sve mere koje se donose, a naročito koje se odnose na odstupanja od ljudskih i manjinskih prava propisuju u formi koju nalaže Ustav i srazmerno potrebi njihovog uvođenja.“
Pravni stručnjaci CEPRIS-a trenutno, pored drugih istraživanja i analiza, rade i na analizi odnosa sudstva i medija radi utvrđenja da li sud obezbeđuje zaštitu novinara kada se ugrožava njihova nezavisnost i njihovo pravo i obaveza da obaveste javnost.
„Pred nama je i dalje veliki posao u analizi rada pravosuđa ali još veći u borbi za reforme koje će obezbediti da ono bude kvalitetnije i efikasnije i otkloniti nedozvoljene pritiske na njegov rad. Radili smo puno, ali nam predstoji još mnogo posla“, rekla je Petrović Škero.
Nastajući kao jedinstvena organizacija ljudi različitih pravničkih profila koje okuplja briga za srpsko pravosuđe, prema rečima predsednika Upravnog odbora CEPRIS-a prof. dr Miodraga Jovanovića, CEPRIS je u dosadašnjem radu izvršio procenu postojećeg stanja u pravosuđu, analizirao uzroke slabosti pravosudnog sistema i ponudio ideje za prevazilaženje problema.
Kako je tekao proces transformacije iz organizacije izraženog think tank karaktera u mobilnu, aktivističku i projektno orijentisanu organizaciju, tako je rasla i potreba za širenjem baze članova i saradnika CEPRIS-a.
Iako je CEPRIS danas brojniji nego pre četiri godine, otvoren je za sve one koji savesno i profesionalno obavljaju svoj pravnički poziv, a zainteresovani su za boljitak srpskog pravosuđa.
„Na saznanje da do boljitka srpskog pravosuđa ne može doći preko noći ne gledamo kao na razlog za odustajanje i malodušnost, već kao na jedan od najvećih pravno-političkih izazova srpskog društva, u čijoj transformaciji i dalje nameravamo da budemo neumorni akteri“, zaključio je Jovanović.
Mico Zivanovic says
Puno uspeha u daljem radu zelim!!!