Foto: Screenshot/Youtube/CEPRIS
Da bismo vratili ugled, obezbedili zaštitu građana i da bi svaka garantija nezavisnosti koja je propisana zaista živela neophodno je da pravosuđe bude dignitetno. Sve dok to nije, sudstvo će biti “šareno odelo” izvršne vlasti.
“Mi smo sada ono što zaista predstavlja opasnost za državu i dok to svako u našem društvu ne shvati, ne sudstvo i tužilaštvo, već svako, mi se nećemo pomeriti sa ove tačke”, rekla je ona ističući da građani to neće shvatiti sve dok ne budemo imali medije koji će im to objasniti.
Jasno je da nam je potrebno nezavisno pravosuđe, ali, kako smatra sudija Škero, teško je izboriti se za nezavisnost, jer se ona od druge dve grane vlasti percipira kao “otimanje vlasti”.
“Ta nezavisnost koje sudstvo i tužilaštvo želi se već tri godine u ustavnim diskusijama smatra kao izotimanje vlasti. Sudstvo ima vlast po ustavu, ne otima je. Nezavisnost je nešto na na čemu se zasniva realizacija sudske vlasti”, objasnila je Škero.
Sudije koje nemaju nezavisnost ne mogu imati punu odgovornost, a posledice toga trpe sami građani, jer građanima kojima sude zavisne sudije nikada neće imati poverenja u sud.
Škero je podsetila da više od 80 odsto ukupnog predmeta u srpskom sudstvu čine građanske parnice i da građani neće verovati ni sudu ni tužilaštvu sve dok ne postoji garantovana nezavisnost sudstva.
Druge dve grane vlasti svesno zloupotrebljavaju sudstvo jer urušavajući sudsku vlast oni na taj način održavaju sebe.
“Uvek su neke reforme, koje se nikad ne završavaju, sudstvo stalno ne valja. Zato je neophodno završiti reforme i napraviti kvalitetno sudstvo, a ne ‘moje sudstvo’ za svaku novu i novu vlast”, objasnila je Škero.
Zamenik tužioca u Drugom osnovnom tužilaštvu u Beogradu Predrag Milovanović podsetio je da je vlast promenjiva kategorija.
“Zato je potrebno da svako ko radi ovaj posao ima otklon prema vlasti, a ne da bude sredstvo u bilo čijim rukama”, istakao je Milovanović.
On je podsetio da je tužilaštvo najmanje reformisan od svih državnih organa i da je još profesor Radomir Lukić govorio “da su država i pravo oruđe u rukama vladajuće klase”.
“Veoma malo smo odmakli od takvog jednog narativa koji je iz period socijalizma. Tužilaštvo se i danas posmatra koa neki organ opšte društveno-državnog nadzora, a funkcija tužioca se potpuno promenila”, rekao je Milovanović.
Kada se napravi paralela kako je nekada tužilaštvo izgledalo, a kako izgleda danas, prema Milovanoviću, jasno se javlja dekadencija. Takođe, danas su ekonomske teme na prvom mestu, dok poslednja mesta zauzimaju institucije i nezavisnost.
“Prvo se razmišlja stomakom, pa se onda razmišlja o nekim vrednostima, a da bi postajalo društvo nije potrebna samo hrana, već i vrednosti. Mi smo i dalje u okviru jednog pretpolitičkog društva”, objasnio je Milovanović.
Škero smatra da nam je potrebno pravosuđe koje je profesionalno, dignitetno, neuplašeno i transparentno.
“Pravosuđe je sve to izgubilo jer postoji višedecenijsko ponašanje u kome svako ko nije blizak političkoj vlasti automatski ne može da napreduje. Kakvo ćemo pravosuđe imati kad pravosuđe ćuti, dozvoljava svaku vrstu kritike i pravi se da ne postoji? Dozvoljava se sve više i više da se dignitet gubi, a uplašenost raste usled pokaznih vežbi političke vlasti”, rekla je Škero misleći na reizbore.
Škero je podsetila da sudija ima obavezu da progovori u tri slučaja: pri obrazloženju presude, ako se utvrde da su povređeni demokratski principi i kada se donose i pripremaju zakoni važni za sudstvo.
“Zbog sve većih pritisaka došli smo u situaciju da sudije presuđuju faktički bez ikakvog obrazloženja, već tako što presudu čini 40 strana citiranog teksta o tome šta je rekao tuženi i oštećeni. Svaki sudija koji progovori, preživljava medijski linč i linč u Skupštini. Kolege od njega beže zato što je opasno biti uz njega. Takvim ponašanjem mi smo apsolutno poništili sebe kao vlast”, istakla je ona.
Milovanović je istakao da bi došlo do digniteta kad bi postojala principijalnost, kuraž i želja da se neke stvari promene.
“Kada bi tužioci kolektivno izlazili pred predstavnike medija i iznosili činjenice koje mogu u toku postupka da iznose i na taj način redovno obaveštavaju medije, ne bi bilo nikakvih dilema, spekulacija i teorija zavere oko rada tužilaca”, rekao je on.
U toj borbi za nezavisnost tužilaštva i sudstva nisu dovoljni pojedinci, već je potrebno da sve sudije i tužioci izađu i zatraže podršku građana.
“Nije dovoljno da se pravosuđe samo probudi, već je potrebno da se svi zajedno izborimo za nezavisno pravosuđe. To ćemo imati kada glas struke i pravosuđa objasni nezavisnom mediju sve što treba, a taj nezavisni medij slobodno govori građaninu sve što treba da zna. Samo tako ćemo doći do nezavisnog sudstva koje će obezbediti svim građanima slobodu i zaštitu”, zaključila je Škero.
Bivši sudija V.V. says
Zašto ne napravite skup na kojem ćete pozvati sudije koje su progovorile? Zar sopstveni primer nije najboljolj putokaz za ostale i ka nezavianosti pravosudja? Ne govorim o sebi. Ima hvala Bogu i drugih…